Būreliai COVID19 akivaizdoje: ar verta lankyti ?

Prasidėjo rugsėjis, vaikai grįžta į mokyklas ir būrelius. Kaip greitai gyvą mokymąsi dalyvaujant pakeis nuotolinis šiandien niekas tiksliai pasakyti negali.

Daugeliui tėvelių kyla klausimas, ar leisti vaikus į būrelius – menų, sporto, kitus užsiėmimus?

Vaikų saugumas ir griežtas COVID19 prevencijos reikalavimų bei rekomendacijų laikymasis – visų svarbiausia. Tačiau laikui bėgant, pamažu išmokstame gyventi šio viruso akivaizdoje.

Leisti vaikams lankyti būrelius ar likti namuose – paprasto pasirinkimo šioje situacijoje nėra.

Jei tik užtikrinamas saugumas, ugdymo, sveikatos specialistai neabejoja būrelių reikalingumu ir nauda vaiko asmenybės raidai. Visų prima dėl šių priežasčių.

  • Bendruomeniškumo ir savęs pažinimo mokykla. Jau pats žodis – būrelis nusako vaiko priklausymą grupei, tobulėjimą panašius dalykus mėgstančių bendraamžių apsuptyje. Kiekvienas vaikas čia auga ir kaip asmenybė, o visi kartu – kaip grupė, komanda. Vaikai čia išmoksta savarankiškai veikti, atlikti darbą iki galo, bendradarbiauti kartu su kitais, priimti iššūkius ir susidoroti su jais, jei reikia – paprašyti pagalbos ar pastebėti kitus bei jiems padėti. Taip pat lavina svarbiausias emocinius ir socialinius įgūdžius, kurie ypač praverčia tolesniame gyvenime.
  • Veikdami kartu su bendruomene – drauge tobulėdami, planuodami, aptardami pasisekimų ir nepavykusias situacijas – vaikai geriau pažįsta save, geriau supranta savo išskirtinumą, stiprybes, norus ir siekius, lengviau įsivardina ateities tikslus.
  • Virtualiai ar gyvai? Nuotolinio bendravimo metu matomas tik dalinis vaizdas, todėl sunkiau pajausti kitus grupės narius – pastebėti žvilgsnius, balsą, kūno kalbą. Būrelių vadovams per atstumą taip pat žymiai sunkiau perduoti tai, ką yra paruošę vaikams. Pokalbiai vaikams svarbiomis temomis – apie jų problemas, kasdienybę, madas – taip pat žymiai retesni.

Kaip padėti vaikui pasirinkti būrelį?      

Iš visų vaiko pasirinkimų bent jau vienas turėtų būti judrus. Judėjimo vaikams visada trūksta, nes COVID19 akivaizdoje daugelio gyvenimas tapo sėslesnis. Tam puikiai tinka menus ir sportą susiejantis šokis ar gimnastika, taip pat įvairios sportinės veiklos  – baseinas, stalo tenisas, įvairios imtynės,  komandiniai žaidimai. Judriosios veiklos formuoja taisyklingą laikyseną, lavina koordinaciją, stiprina visas raumenų grupes, taip pat ugdo kantrybę ir ryžtą, reikalingus tikslų siekimui.

Lėtesniems, emociškai jautresniems vaikams labai tiks meniniai užsiėmimai – juose apstu galimybių kūrybiškai atsiskleisti, improvizuoti, atsipalaiduoti. Tai galėtų būti tapybos, komiksų, keramikos, fotografijos, teatro, muzikos ir pan. užsiėmimai. Meninės priemonės, beje, puikiai pakeičia žodžius reikšiant emocijas, troškimus ar baimes. Ir šis raiškos būdas vaikams labai patinka, ypač pasakojant apie sunkius dalykus.

Teatro, lyderystės įgūdžių būreliuose puikiai jaučiasi savo viduje netveriantys, viešumą mėgstantys vaikai. Tačiau šios veiklos puikiai tiks ir tiems, kam reikia nugalėti scenos, viešumo baimę ar tobulinti viešojo kalbėjimo įgūdžius.

Svarbu padėti vaikui pačiam pasirinkti būrelį, bet nepadaryti to už ją ar jį. Jei vaikui, svajojančiam apie spalvas, molbertą ir teptukus vietoje dailės liepsite lankyti baseiną (net jei tai ir labai sveika), tikriausiai jis nesijaus laimingas. Už vaiką sprendimus priimti besistengiantys tėveliai – nemenkas iššūkis LVJC būrelių vadovams. Tačiau jie turi savų būdų, kaip kovoti su šiuo tėvų visažiniškumu.

Pastebėjusi vaiko nuomonės nepaisymą, LVJC skanios studijos „Jaunasis kulinaras“ vadovė Žydrūnė Markevičiūtė drąsina vaikus atvirai kalbėtis su savo tėvais apie savo norus ir poreikius. Jei kuriam nors vaikui labai nedrąsu, ar tėvai jų negirdi – iniciatyvą perima ir tarpininkės vaidmens imasi pati Žydrūnė.

„Tėvai, linkėdami vaikams tik gero, atima vaiko apsisprendimo laisvę ir pergalės džiaugsmą, menkina jo savivertę, smalsumą, savarankiškumą. Jei vaikas dar nežino, kokio būrelio norėtų, nuraminkite jį, kad nežinoti – tai visiškai normalu, – pataria Žydrūnė.  – Svarbu padėti vaikui atpažinti savo poreikius ir išbandyti kelias veiklas, bet nemesti veiklos po karto, jeigu nepatiko kaimynas“.

Nuotraukose – LVJC skanios studijos „Jaunasis kulinaras“ naujokų grupė.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena tėveliams – labai svarbu saugoti savo ir aplinkinių sveikatą, tačiau taip pat verta atsiminti, kad būreliai vaikams taip pat labai naudingi. Čia jie ne tik išmoksta pasirinktos veiklos įgūdžių, bet ir auga kartu su bendraamžių bendruomene. Padėkime jiems teisingai pasirinkti.

LVJC šį rugsėjį startavo keletas įdomių naujienų

Šias ir daug kitų naujienų rasite čia – https://lvjc.lt/bureliai/

X
Prenumerata