Kaip išmokyti vaikus spręsti konfliktus?

Konfliktas – tai neišvengiamas socialinis reiškinys, kurio metu susiduria dviejų ar kelių grupių skirtingi interesai. Nerasime šeimos, kurioje tėvai ir vaikai neišgyventų vienokių ar kitokių konfliktų. Vaikai kaip ir suaugusieji gali konfliktuoti patys su savimi, tarpusavyje, su aplinkiniais (pažįstamais ar nepažįstamais žmonėmis). Neretai tėvai, susidūrę su vaikų konfliktais, nežino, kaip padėti vaikui juos suvaldyti, todėl Lietuvos vaikų ir jaunimo centras dalinasi patarimais, kaip išmokyti vaikus spręsti konfliktus.

Pirmas dalykas, kurį turi išmokti vaikas – tai suvaldyti savo emocijas. Kad vaikas gebėtų suvaldyti savo emocijas, jis turi būti „emociškai raštingas“. Kitaip tariant, mokykite vaikus tinkamai įvardinti juos užplūdusius jausmus. Tik tiksliai žinodami, kaip vaikas jaučiasi, Jūs galėsite jam padėti. Plėskite vaiko emocijų žodyną, nepasitenkindami trumpais atsakymai – blogai, susierzinęs, piktas. Paprašykite paaiškinti plačiau, nes po žodžiu „piktas“ slepiasi dar labai daug emocijų. Pyktis gali būti agresyvus, erzinantis, varginantis ir pan.

Įvardijus emociją, reikia išsiaiškinti, kodėl ji kilo, kas ją iššaukė. Kitaip tariant, išsiaiškinkite konflikto priežastį. Išklausykite vaiką ir jo nesmerkite, nepirškite savo nuomonės apie tai, kas konfliktinėje situacijoje yra teisus ir kas ne. Leiskite vaikui tiksliai pasakyti, kodėl jis taip jaučiasi. Jei vaikas dar per daug įsiaudrinęs tai padaryti, lukterėkite, leiskite jam susikaupti, pakvėpuoti, pamąstyti ir dar kartą paklauskite, kas jį privertė taip pasijausti.

Jau minėta, kad konfliktas dažniausiai kyla tarp dviejų ar daugiau asmenų, todėl svarbu išklausyti visas puses. Išklausykite ne tik savo vaiko nuomonės, bet ir kitų. Vaikas turi išmokti išgirsti savo oponentus ir suprasti, kad konflikto nugalėtojas yra ne tas, kuris garsiausiai šaukia. Mokykite jį išgirsti ir suprasti skirtingus požiūrius bei nuomones, nes norint išmokti taikiai išspręsti konfliktus reikia sugebėti ne tik kalbėti, bet ir klausytis.

Išgirdus visas konfliktuojančias puses laikas priartėti prie konflikto sprendimo, kuris visus tenkintų. Tai nėra lengva, tačiau taip vaikai mokosi daryti kompromisus. Pateikus visus pasiūlymus, kaip konfliktas galėtų būti išspręstas, telieka susitarti, kurie pasiūlymai bus priimti, o kurie atmesti. Visi kartu sudarykite tolimesnių veiksmų planą. Jaunesniojo amžiaus vaikams tai padaryti padeda konflikto sprendimo moderatorius – suaugęs žmogus, augdami jie tai padaryti išmoksta ir patys.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad norėdami padėti savo vaikams išmokti spręsti konfliktus, nukreipkite juos į pagrindinius konflikto sprendimo žingsnius ─ tai emocijos suvaldymas, problemos konstatavimas, gebėjimas ne tik kalbėti, bet ir klausytis, tolimesnių veiksmų plano sudarymas. Nepamirškite, kad konfliktuoti yra normalu, tačiau būtina padėti vaikams susitvarkyti su juos užplūdusiomis emocijomis, kad jos neišaugų į nevaldomus pykčio ir agresijos protrūkius. Kuo anksčiau vaikai išmoks spręsti konfliktus, tuo lengviau jiems bus kurti saugią socialinę aplinką aplink save.

X
Prenumerata