Popamokinė veikla – džiaugsmas vaikams, iššūkis tėvams

Nauji rudens vėjai atneša stabilumą vaikus auginančioms šeimoms. Pagaliau po vasaros linksmybių ir poilsio sugrįžtama į ritmą, aiškią vaiko dienotvarkę. Norint sudėlioti ateinančių mokslo metų vaiko dienos planą, kaip ir kasmet, iškyla klausimas – o ką vaikas veiks po pamokų? Neapsisprendusiems šiuo klausimu, į pagalbą skuba Lietuvos vaikų ir jaunimo centras.

Veiklos mažiausiems

Mažiausieji dar daug ko nežino, todėl būtina jiems parodyti, kokia veikla jiems yra siūloma. Kalbėkitės su vaiku, vedžiokite jį į bandomuosius užsiėmimus, parodykite galimus pasirinkimus ir būtinai stebėkite jį, taip geriausiai pamatysite, kas priimtiniausia Jūsų atžalai. Kadangi ikimokyklinio amžiaus vaikai dar nepraradę instinktyvaus poreikio judėti (jie nuolatos eina, lipa, verčiasi, kitaip tariant, aktyviai fiziškai žaidžia), jiems tinka tiek fiziniai, tiek meniniai-lavinamieji užsiėmimai. Dažniausiai mažiesiems yra siūlomos muzikinės ar dailės pamokėlės, veikla baseine. Klaidinga manyti, kad kuo anksčiau vaikas pradės lankyti baseiną, tuo geriau jis plauks. Mažųjų buvimas baseine turėtų apsiriboti žaidimais, teikti jam malonumą, o ne skatinti varžytis – tai palikite jau mokyklinio amžiaus vaikams. Ikimokyklinio amžiaus vaikams labiausiai tinka pamokėlės, kuriose jiems skiriamas individualus dėmesys. Bet kokios mažųjų veiklos tikslas – pasitenkinimas tuo, ką daro. Tad lankomuose užsiėmimuose Jūsų vaikas negali patirti jokio spaudimo ar konkurencijos, čia jis turi išgyventi tik teigiamas emocijas.

Fizinės veiklos nauda mokyklinio amžiaus vaikams

Mokyklinio amžiaus vaikai vis daugiau laiko praleidžia sėdėdami, todėl jiems geriausia neformalaus ugdymo veikla, kuri skatina judėti. Ankstyvajame mokykliniame amžiuje tėvai turėtų suformuoti vaiko teisingą požiūrį į judėjimą. Fizinis aktyvumas turi tapti malonumu, o ne prievarta. Labiausiai vaikus judėti įkvepia tėvų pavyzdys. Jei Jūs laisvalaikiu žaidžiate krepšinį, stalo ar lauko tenisą, badmintoną ar kitus aktyvius žaidimus, tai ir vaikas mielai rinksis šias treniruotes, kad esant galimybei, galėtų žaisti kartu su jumis. Taip pat mokyklinio amžiaus vaikai yra linkę varžytis, konkuruoti, tad jiems tinka visi sportiniai užsiėmimai, kuriuose siekiama rezultato (nesvarbu individualaus ar komandinio). Atraskite vaikui patinkančią aktyvią veiklą ir taip išvengsite fizinių sutrikimų dėl pasyvaus gyvenimo būdo bei psichologinių problemų, juk sportuojantys vaikai geriau miega, lengviau susikaupia, būna geresnės nuotaikos, tvirtesnio charakterio ir kt.

Meninių užsiėmimų nauda mokyklinio amžiaus vaikams

Popamokinė veikla neretai padeda atskleisti vaiko užslėptus talentus, todėl leiskite jam išbandyti kuo daugiau užsiėmimų. Dažnai vaikai sako, kad jiems kažkas nepatinka to net nepabandę, todėl būtinai naudokitės galimybe apsilankyti parodomuosiuose užsiėmimuose. Nereikėtų manyti, kad neformalaus ugdymo veikla skirta tik tam, kad Jūsų vaikas išmoktų ko nors daugiau. Suaugusieji dažniausiai dirba vieną darbą, o iš vaikų reikalauja dirbti kelis (ne tik mokykloje, bet ir už jos ribų). Neperkraukite vaiko, nes taip jis neturės motyvacijos niekam. Popamokinės meninės veiklos tikslas – poilsis, atsipalaidavimas, ji turėtų teikti vaikui džiaugsmą. Atraskite sritį, kurioje Jūsų vaikas jaučiasi geriausiai ir nekritikuokite jo pasirinkimo. Meninių užsiėmimų pasiūla išties didelė –rūbų modeliavimas, teatras, fotografija, filmų montavimas, muzika ir kt. Tereikia pasikalbėti su vaiku ir išsiklausyti, ko nori jis pats.

Popamokinė veikla – tai galimybė ugdyti vaiko charakterį, atskleisti jo talentus. Puiku, jei pavyksta neapkraunant per daug vaiko derinti aktyvią fizinę veiklą kartu su menine. Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad svarbiausia, kalbėtis su vaiku apie jo poreikius, nes neformalaus ugdymo veikla – tai vieta į kurią Jūsų vaikas turi bėgti su užsidegimu, spindinčiomis akimis. Neišgyvenkite, jei Jūsų vaikas nuolatos nori keisti užsiėmimus. Kada, jei ne dabar jis galės viską išbandyti ir geriausiai suvokti, kas jam labiausiai patinka?

X
Prenumerata