Gimnastika: daugiau nei lankstumo lavinimas

Ne paslaptis, kad gimnastika lavina fizinį aktyvumą ir gerina bendrą savijautą. Ši sporto šaka labiausiai mėgiama vaikų ir jaunimo, nors užsiimti gali visokio amžiaus dalyviai. Sostinės vaikų ir jaunimo centro gimnastikos užsiėmimų vadovė Diana Bartkevičienė pasidalino, kuo gimnastika yra naudinga, su kokiais iššūkiais vaikai susiduria besitreniruojant ir kada yra geriausias metas pradėti lankyti užsiėmimus.

Kodėl užsiimti gimnastika yra naudinga?

Gimnastikos užsiėmimai yra itin naudingi dalyvių fizinei būklei, psichologinei savijautai, o taip pat gerina socialinius įgūdžius ir moko siekti užsibrėžtų tikslų.

Kaip ir kiekviena sporto šaka, gimnastika visų pirma yra naudinga mūsų sveikatai. Lavinamos pagrindinės fizinės savybės – lankstumas, koordinacija, jėga. Be šių savybių taip pat stiprėja kaulai, prajudinamas visas kūnas, gerėja mūsų refleksai ir motoriniai įgūdžiai. Gimnastikos pamokose lavinamos tokios kūno sritys, kurios įprastai buityje lieka užmirštos. 

Šis sportas praverčia ne tik mūsų fizinei būklei, tačiau ir psichologinei. Vaikai atėję į gimnastikos užsiėmimus atsipalaiduoja, stiprina pasitikėjimą savimi, lavina koncentraciją ir išmoksta kovoti su baimėmis. Atliekant tam tikrus elementus vaikams būna nedrąsu – bijo nukristi, susižeisti, jog nepavyks atlikti pratimo ar pan. Jaunieji dalyviai nori, kad treneris nuolat būtų šalia, palaikytų ir padėtų. Būrelio vadovė sako, kad siekiant įveikti šias gimnastikos baimes visų pirma reikia tinkamai susidėlioti mintis galvoje ir įtikinti save, kad visgi nėra taip baisu, kaip atrodo. Gerai nusiteikus palaipsniui baimės dingsta, o vaiko suvokimas, kad pats gali atlikti triuką skatina labiau savimi pasitikėti ir norėti siekti dar daugiau. Tai naudinga ir tikslų išsikėlimo bei siekimo gebėjimo lavinimui – dalyviai mokosi būti kantrūs siekiant norimo rezultato, supranta, kad triuko atlikimui reikia įveikti treniruočių kelią, tačiau vėliau gali džiaugtis siekiais.

Gimnastika, nors ir atskirais elementais atliekama po vieną, tačiau taip pat kuria draugystes tarp vaikų. Atliekant akrobatikos elementus tenka dirbti ir poromis, ir nedidelėmis grupelėmis, komandomis. Tai skatina tarpusavio pasitikėjimą bei artimesnį bendravimą tarp dalyvių, gerina socialinius įgūdžius.

Su kokiais iššūkiais susiduriama užsiėmimuose?

Gimnastikos vadovė pasakoja, jog sunkiausia vaikams yra lavinti būtinąsias savybes – koordinaciją, lankstumą, jėgą. Vaikams šiuos įgūdžius lavinti yra nuobodžiau, jie iš karto nori stovėti ant rankų ir atlikinėti triukus. Nepaisant to, koordinacija, lankstumas ir jėga yra svarbiausios savybės norint atlikti smagius gimnastikos elementus. Jos reikalauja laiko, užsispyrimo bei motyvacijos nepraradimo. 

Kada geriausia leisti vaikus į gimnastikos užsiėmimus?

Trenerė pataria, kad į gimnastiką galima leisti vaikučius jau nuo 3 m. Tokio amžiaus mažieji lavina įvairius nesudėtingus įgūdžius – kaip eiti, perlipti, peršokti ir pan., o nuo 4 m. lavinami įgūdžiai sudėtingėja.

Vadovė Diana moko gimnastikos vaikus, kuriems yra 5 ar daugiau metų. Šie jaunieji gimnastai jau daro triukus  individualiai bei poromis. Mokytoja sako, kad norisi ne tik lavinti vaikų fizines savybes, tačiau ir leisti jiems pajusti gimnastikos džiaugsmą stovint ant rankų ar atliekant kitus triukus. Motyvuoti ir atkakliai besistengiantys vaikai greičiau gimnastikoje pasiekia norimų rezultatų, įveikia baimes.

Nors ir visiems labiau įprasta, kad gimnastika gali užsiimti vaikai arba paaugliai, tačiau ši sporto šaka tikrai tinka ir suaugusiems. Šiais laikais gimnastikos rūšių yra itin daug, todėl kiekvienas norintis gali atrasti sau patinkančią.

Mokytoja sako, ją labiausiai užsiimti gimnastika motyvuoja matomas progresas, supratimas, jog kūnas gali dar daugiau, noras pamatyti, kokius dar iššūkius gimnastikoje galės įveikti. Šias žinias ir įtraukimą ji stengiasi perteikti ir vaikams.

X
Prenumerata