3. Kokybiškai bendraukite su savo vaiku – bent 15 minučių per dieną skirkite tik jam
Išbandę nuotolinį darbą daugelis tėvų į įprastą nebegrįš ir pasibaigus karantinui.
Vieną vertus, ši tendencija labai gera, nes namuose dirbantys tėvai labiau mato savo vaikus: pastebi, ar jie pavalgę, ką veikia, su kuo bendrauja kuo gyvena po mokyklos, pajaučia jų nuotaikas.
Kitą vertus, ji turi ir blogąją pusę – tėvai jaučiasi, kad jau pabuvo su vaiku šildydami jiems pietus ir nebeskiria kokybiško laiko. „Fiziologiškai mes esame tuose pačiuose namuose, tačiau tai nereiškia kokybiško bendravimo. Kyla rizika, kad domėtis savo vaiku bendrauti su juo tėvai gali dar mažiau. Tuo tarpu per dieną tam reikėtų skirti bent jau 15minučių arba tiek, kiek reikia vaikui, kad jis jaustųsi suprastas, priimamas ir saugus“, – rekomenduoja Lina Straukė.
Svarbu skatinti nuoširdų ir atvirą bendravimą su savo vaikais – kalbėtis apie savijautą (kaip jaučiasi „iš tiesų“), su kokiomis emocijomis eina į mokyklą, kas jam ar jai sekasi, patinka, nervina, skatinti vaiką būti nuoširdžiu, atviru ir smalsiu pačiam sau. Tai padėtų vaikui pasijausti svarbiu, o tėvams labiau pajausti, kuo jų vaikas gyvena. Taip pat tai labai sustiprintų vaikų ir tėvų tarpusavio ryšį.
4. Stiprinkite vaikų bendravimo, kitus socialinius bei emocinius įgūdžius
Šiandien daugiau tėvų pastebi ir nerimauja, kad jų vaikas ėmė sunkiau, vangiau bendrauti, ėmė stigti drąsos, pasitikėjimo savimi, stringa kiti socialiniai bei emociniai įgūdžiai.
Stiprinti bendravimo įgūdžius ypač svarbu tiems, kam jo labiausiai trūko praėjusiais metais – 5–8 klasėse besimokantiems vaikams. Nors šis amžius, pasak psichologės, pats kritiškiausias bendravimo ir savęs atradimo prasme, daugelis šio amžiaus vaikų į gyvas pamokas mokyklose taip ir nesugrįžo.
Drastiškai nenukirskite internetinių draugų
Daugelis paauglių turi nuo karantino laikų likusių nuotolinių draugų – gyvenančių kituose miestuose.
Lina Straukė pastebi, jog karantino metu vaikai susirado naudų draugų, gyvenančių kituose miestuose ar net kitose šalyse. „Išnykus gyvo bendravimo galimybės šie žaidimų, kitų internetinių pramogų bičiuliai tapo jų draugais. Neskubėkite jų uždrausti kartu su kompiuteriu! Tie žmonės tapo draugais. Tie, su kuriais mūsų vaikai atvirai pasikalba apie tai, kas jiems svarbu – žaidimus, mokytojus, pamokas, muzikos grupes... Vaikui jie tapo svarbūs, nes palaikydvo, išklausydavo, gelbėjo nuo vienišumo, uždarumo, liūdesio. Jei mes drąstikšai nuspręsime sumažinti kompiuterio laiką ir neleisime žaisti, nes dabar vasara, sulauksime daug pasipriešinimo, nes atskirsime draugus, kurie atsirado per karantiną. Tad įvertinkite sutuaciją ir tuomet priimkite sprendimus dėl internetinių draugų pasibaigus karantinui ir norint, kad vaikas kuo mažiau būtų prie kompiuterio.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria –
Įsiklausykime į savo vaikus – girdėkime juos, paisykime, rimtai vertinkime jų norus , padėkime jiems atsiskleisti, stiprindami jų gebėjimus.
Iš pandemijos situacijos išeikime geriau pažinę save ir savo vaikus, sustiprinę ryšį su jais.
Nuotrauka – iš Technology photo created by freepik - www.freepik.com