Fizinės bei emocinės sveikatos specialistai šiandien garsiai kalba apie dėl pandemijos kilusios socialinės izoliacijos pasekmes jaunajai kartai – išaugusį nerimo, depresijos lygį, apatiją, empatijos bei fizinio aktyvumo stoką – taip pat apie būtinybę su tuo kažką daryti.
Šalia kaukių dėvėjimo ir atstumų laikymosi šiandien ypač svarbu sukurti vaikams sąlygas patirti gyvą bendravimą:
• megzti, palaikyti santykius su bendraamžiais bei pilnai išgyventi iš jų kylančias emocijas;
• stiprinti aktyvaus gyvenimo įgūdžius ir sveikos mitybos įpročius.
Ką gali padaryti tėvai?
Tėvai, kiti šeimos nariai gali padėti vaikams, tačiau tik iki tam tikros ribos. Profesionalios specialistų pagalbos prireikia maždaug kas trečiam, rimtesnė nuolatinė prevencija labai praverčia kiekvienam.
Artimiesiems vertėtų paskatinti vaikus bent trumpam išjungti ekranus, nusiimti ausines, pastumti į šalį traškučių poką ir vietoje to kartu su bendraamžiais pažaisti krepšinį ar paplaukioti baseine, leistis į žygį gryname ore, įsitraukti pokalbius, ginčus, susitarimus, bendrus sprendimus.
Artėjant moksleivių žiemos atostogoms, vertėtų pagalvoti apie šias keletą laisvų dienų – ką per jas nuveikti, kad jos atneštų daugiausiai naudos vaikams?
Neformalusis ugdymas – būreliai, žygiai, stovyklos – puiki prevencinė priemonė prieš pandemijos sukeltą socialinę izoliaciją ir jos sukeltą vienišumą, dažnai lydimą nepasitikėjimo, nepasitenkinimo savimi ir išaugusio nerimo.
Patirti visas realybės dimensijas!
Vienas didžiausių neformaliojo ugdymo veiklų organizatorių, Lietuvos vaikų ir jaunimo centras, per žiemos atostogas, vasario 14–18 dienomis, kviečia 7–11 metų amžiaus vaikus į smagią, aktyvių patirčių dienos stovyklą „3–D“, leidžiančią išgyventi visas realybės dimensijas: ilgį, plotį, aukštį.
Stovyklos programoje apstu savąjį „aš“ puses pažinti ir priimti padedančių bei bendrystę ir empatiją skatinančių aktyvių/komandinių/strateginių žaidimų; vaikų čia laukia savo baimes peržengti padedančios plaukimo pamokos LVJC baseine, emocinio intelekto lavinimo edukacijos muziejuose ir galerijose.
Stovyklą ves šaunūs, nebe pirmą sezoną su vaikais dirbantys ir jų psichologiją bei ugdymo ypatumus puikiai išmanantys vadovai, patirties įgiję LVJC ir skautų stovyklose.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pastebi, kad nuotolinio gyvenimo pasekmes visi jausime dar ilgai. Net ir pasibaigus pandemijai bei grįžus į įprastą gyvenimą, užgyventos problemos staiga neišnyks. Ypač svarbu su vaikais dirbti nuolat – naudojantis jau žinomais, išbandytais būdais stengiasi „pramušti“ vaikų užsidarymą savyje bei ieškoti naujų, kad jau patirta žala būtų kuo mažesnė.