Epilepsija ir vanduo: kaip saugiai mokytis plaukti?

Vaikai ir suaugę sergantys epilepsija turi būti itin atidūs lankant plaukimo užsiėmimus. Epilepsijos priepuoliai vandenyje yra rizikingesni ir plaukiant yra būtina laikytis tam tikrų saugumo priemonių. Apžvelkime gydytojų ir ekspertų patarimus, kokios yra rizikos epilepsija sergantiems žmonėms baseine ir kaip užkirsti kelią nelaimėms.

Epilepsija, tai neurologinis sutrikimas, pasižymintis pasikartojančiais traukuliais ar priepuoliais. Šie priepuoliai įvyksta dėl trumpalaikių, nereguliarių smegenų elektrinių impulsų. Epilepsijos simptomai gali vyrauti nuo lengvų traukulių, iki sunkių priepuolių, kurie gali sukelti sąmonės praradimą ir nekontroliuojamus raumenų susitraukimus. Sostinės vaikų ir jaunimo centro „Hobiverse“ baseine taip pat lankosi vaikai, sergantys epilepsija, todėl mūsų Centrui ir treneriams, gelbėtojams, labai svarbu suprasti šios ligos ypatumus.

Epilepsija ir plaukimas

„Hobiverse“ centro apklaustos gydytojos rekomenduoja epilepsija sergantiems žmonėms vengti laisvalaikio ar sporto vandenyje. Santaros klinikų Vyresnioji gydytoja, vaikų neurologė J. Grikinienė teigia, kad vaikams, kuriems nutinka epilepsijos priepuoliai, nerekomenduojamas plaukimas ir nardymas dėl didelės grėsmės gyvybei, jei vandenyje ištiktų priepuolis. Tuo tarpu med. m. dr. R. Praninskienė priduria, kad su sergančiu epilepsija vaiku baseine būtinai turi būti suaugęs, kuris moka plaukti. Daktarė rekomenduoja rinktis individualius užsiėmimus, kuriuose treneriai ir gelbėtojas galėtų skirti atidesnį dėmesį plaukikui. Ekspertė taip pat pabrėžia, kad epilepsija sergantiems žmonėms negalima nardyti. Svarbu atidžiai stebėti, kad sergančio žmogaus priepuoliai nesikartotų. Jei šių sąlygų negalima užtikrinti, plaukti mokyti negalima, nes tai kelia didelę riziką žmogaus gyvybei.

Rekomendacijos, kaip saugiau plaukti epilepsija sergantiems žmonėms:

  • Geriau plaukti baseine – ne atvirame vandenyje. Maudytis ežere ar vandenyne pavojingiau dėl vandens temperatūros – gelbėtojams gali būti sunkiau pasiekti plaukiką.
  • Svarbu informuoti gelbėtoją prie baseino, kad sergate epilepsija bei paaiškinti jam, kaip gali padėti, jei vandenyje ištiks priepuolis.
  • Plaukite išorinėmis baseino juostomis, kad gelbėtojai galėtų lengviau jus pasiekti, jei ištiktų priepuolis vandenyje.
  • Lankykitės baseine tuo metu, kai plaukia mažiau žmonių, kad gelbėtojams būtų lengviau jus stebėti.
  • Stenkitės per daug nepavargti, nes tai gali sukelti priepuolius.
  • Apsvarstykite galimybę išgerti sportinį energetinį gėrimą, kuris užtikrins, kad jūsų kraujyje būtų pakankamai cukraus, nes mažas cukraus kiekis kraujyje ir dehidratacija taip pat gali sukelti traukulius.
  • Naudokite gelbėjimosi priemones.

Ką daryti, jei vandenyje ištiko epilepsijos priepuolis?

Priepuoliai vandenyje yra pavojingi, nes kyla pavojus nuskęsti – todėl epilepsija sergantys plaukikai niekada neturėtų likti be priežiūros. Jei visgi ištiko priepuolis vandenyje, gelbėtojas turėtų:

  • Švelniai laikyti plaukiko galvą, kad ji būtų virš vandens;
  • Nuplukdyti priepuolio ištiktą asmenį į sėklesnę baseino vietą, kur gelbėtojas galėtų stovėti ir žmogų palaikyti;
  • Gelbėtojai turėtų stengtis nevaržyti epilepsija sergančio asmens judesių;
  • Jei įmanoma, ištraukti plaukiką iš vandens, o priepuoliams pasibaigus padėti atsistoti;
  • Po ištikusio priepuolio vandenyje svarbu apsilankyti medicinos įstaigoje, kur būtų patikrinta, ar žmogus nenurijo vandens ir, ar vandens nepateko į plaučius.

Pagal sužalojimų ar mirties rizikos lygį sporto šakų susiskirstyme žmonėms su epilepsija (jei veiksmo metu įvyktų priepuolis), plaukimas įeina į vidutinės rizikos veiklą, kuri nekelia rizikos šalia esantiems. 

Jei priepuolių pasikartojimo rizika yra maža ir nėra susijusių kontraindikacijų, šiems asmenims turėtų būti leista praktikuoti vidutinės rizikos grupės sporto šakas, prieš tai neurologui įvertinus priepuolių pasikartojimo riziką ir gavus sutikimą (sutikimus vaikams ir paaugliams turi pasirašyti tėvai, o nepilnamečiai turėtų dalyvauti priimant sprendimą, kad suprastų riziką ir naudą, susijusią su dalyvavimu sporte). Prireikus, esant konkrečioms aplinkybėms, gali būti numatytos medicininės priežiūros nuostatos. 

Taigi, žmonės, sergantys epilepsija, gali gyventi įprastą gyvenimą ir užsiimti mėgiamomis sporto šakomis, pavyzdžiui, plaukimu, jei yra atsižvelgiama į saugumo faktorius. Svarbu, kad tiek pats sergantysis, tiek treneriai, gelbėtojai bei artimieji žinotų kaip elgtis ištikus nelaimei vandenyje, gebėtų sparčiai reaguoti ir padėtų priepuolio ištiktam vaikui ar suaugusiajam.

X
Prenumerata