Būdamas 12-metis Kipras į Užupio laboratoriją atėjo su daug neeilinių sumanymų. Tačiau nei vienas iš jų nesužavėdavo paties jaunojo kūrėjo tiek, kad jis prie kurio nors projekto praleistų daugiau laiko ir išvystytų jį iki baigtinio produkto.
Kuomet Užupio laboratorijoje startavo verslumo akceleratorius paaugliams, Kipras prie šios veiklos noriai prisijungė. Kartu su grupe jaunuolių jis mokėsi apie inovacijų, išradimų, verslumo pagrindus bei apie reikiamas kompetencijas idėjoms auginti. Berniukas įkvėptas svečių – rinkos profesionalų – entuziastingai dalijosi savo idėjomis tiek su kolegomis paaugliais, tiek su mentoriais, tiek su pačiais svečiais.
Sudomino galėjimas kurti ką tik noriu, ir neturėjimas jokių apribojimų. Tai nebuvo tik dar viena nuobodi veikla – čia buvo daug vietos laisvei ir tikram kūrybiškumui.
Taip, mano projektas „VilniusR“. Mane paprasčiausiai užkniso nuobodžios ekskursijos, ir aš sugalvojau padaryti įdomią virtualią ekskursiją po žymiausias Vilniaus vietas. Nenoriu išduoti savo idėjos – geriau ją patirti patiems, bet kam ją pristačiau, visi sakė, kad labai originalus ir įdomus dalykas. Su savo mentoriumi buvome pas kelis investuotojus, muziejus, ir dabar kaip tik deriname su viena įstaiga šio projekto įgyvendinimą nuo kitų metų.
Mano buvęs klasiokas papasakojo. Jam šioje laboratorijoje viskas labai patiko, sakė čia nuostabu, tai ir aš nusprendžiau nueiti pabandyti. Absoliučiai nesigailiu.
Išmokau dirbti su mediena, naudotis 3D printeriu, kurti prototipus, statyti robotus su Arduino, daryti 360 laipsnių vaizdo įrašus ir naudotis keliomis kitomis programomis. Ir pamačiau, kaip svarbu būti kūrybingam ieškant sprendimų. Ir noriu patarti, niekada nebijokit eksperimentuoti, nes mes net neįsivaizduojame, kokių siurprizų galime atrasti.
Manau viskas, ko čia išmokau tikrai man padės ieškant mėgstamo darbo arba gaunant darbo patirties. Greičiausiai, ateityje labiausiai pasiteisins technologijų priėmimas, išmokimas dirbti su tam tikromis programomis bei prototipavimas.
Taip, jaučiu didelę naudą mokykloje, per technologijos pamokas ir ne tik. Tapo lengviau rasti netradicinius sprendimus užduotims, galvoti, kurti idėjas. Anksčiau būdavo tikrai sunkiau. Bet ir namuose jaučiu pažangą, nes dabar lengvai kažką susitaisau ar pasigaminu.
Tikrai taip. Būdamas šioje laboratorijoje jaučiuosi kaip koks inžinierius, ir jei kažkada ateityje turėčiau tokį nerealų darbą kaip Mark Rober, būčiau tikrai laimingas.
Kaip pasakoja jaunojo Kipro mentorius Kipras Šumskas, per verslo akceleratoriaus užsiėmimus, jie kartu vystė ir augino Kipro virtualios realybės ekskursijos projektą. Mentorius pripažįsta, kad ne visada buvo lengva, nes kaip pats jaunasis Kipras sako, jis yra šiek tiek tinginys ir kartais, kai reikėdavo keturias valandas mokytis dirbti su sudėtingomis VR technologijų programomis, būdavo sunku išlaikyti motyvaciją. Visgi, jaunuolis maloniai nustebino mentorius – jis visiškai savarankiškai įvaldė jam reikalingą programinę įrangą, išmoko dirbti su 360 laipsnių vaizdo įrašų programomis, nuotraukų bei vaizdo įrašų redagavimo programomis.
Per baigiamąjį akceleratoriaus renginį Kiprui pavyko savo idėją publikai pristatyti labai natūraliai, žemiškai ir linksmai, o ir komisijai jo projektas paliko neišdildomą įspūdį. Tarp komisijos narių buvo verslininkas Vladas Lašas, mokslininkas bei išradėjas Julijonas Urbonas, kūrybininkas Aurimas Kadzevičius, dizaineriai Neringa ir Denis Orlenok, architektas Ignas Uogintas. Vilniaus savivaldybės atstovai netgi įteikė Kiprui specialų apdovanojimą už geriausią idėją Vilniaus miestui!
Kipras dirbdamas su mentoriais pagamino veikiantį savo idėjos prototipą ir pats pradėjo pristatinėti įvairioms organizacijoms, muziejams, potencialiems investuotojams. Šiuo metu kalbamasi dėl šio projekto įgyvendinimo nuo kitų metų. Jaunuolio mentorius Kipras sakė, kad stebėti šio jauno kūrėjo evoliuciją buvo neįkainojama patirtis. Prisiminimai nuneša į šios kelionės pradžią, kai kažkada atėjo padykęs, patingintis, bet itin linksmas ir kūrybingas vaikas, o šiai dienai galime matyti savimi pasitikintį, žaismingą, veržlų, išradingą ir savarankišką paauglį. Jis turi pakankamai užsispyrimo nepasiduoti ir bandyti iš naujo!
Užupio laboratorija anksčiau vilniečiams buvo žinoma kaip VIVITA atstovai Lietuvoje. VIVITA - tarptautinis kūrybiškumo akceleratorius, veikęs Lietuvoje, Estijoje, Japonijoje, JAV, Singapūre, Naujojoje Zelandijoje ir Filipinuose. Per eilę metų mentorių komanda išaugo iš šio tarptautinio tinklo ir tapo Sostinės vaikų ir jaunimo centro HOBIVERSE padaliniu.
Paskelbta: Rugpjūčio 30, 2024