Daugelio dalykų savo gyvenime negalime kontroliuoti – trumpos ir šaltos dienos, apriboti socialiniai santykiai dažnai skatina nerti į apatiją, slopina bet kokį norą veikti. Tačiau nebūtinai.
Gintarė Urbaitė, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro studijos „Kadro menas“ vadovė, įsitikinusi, jog tiems, kas bando pateisinti savo apatiją, nenorą veikti blogais orais, labai praverstų pasigilinti į kūrybingumo ugdymo būdus ir patiems juos išbandyti. Būtent ši savybė padeda greičiau pri(si)taikyti prie pakitusių sąlygų ir aplinkybių, lengviau paleisti tai, prie ko buvo įpratę.
„Užkurti“ kūrybingumą labai padeda pozityvus mąstymas, pastebi fotografė: „Šių asmeninių savybių duetas ypač aktualus dabar, kai didelę dalį pasaulio veikia dvi nuo mūsų nepriklausančios aplinkybės – ilga socialine pauze tapęs karantinas ir trumpos, pilkos, šaltos dienos“.
„Blogi“ orai atveria vartus kūrybai – stebint krentančius lašus kiek daug gimsta eilėraščių, romansų, natiurmortų... Fotografijai „nepalankios“ oro, aplinkos sąlygos – tokios, kaip sniegas, lietus ar šešėliuota prieblanda – labiau padeda, negu trukdo, nes leidžia savitai pamatyti daug įdomių, pozityvių, dalykų savo aplinkoje.
Norintiems ugdytis kūrybingumą, Gintarė Urbaitė pataria keturis dalykus:
Bet kurios srities kūrėjams labai svarbu išmokti sukoncentruoti dėmesį, išmokti pamatyti.
Įsivaizduokite, kad kuriate nuotrauką – neskubėdami, kompoziciškai susidėliojate vaizdą, akimis iš aplinkos išskiriate svarbiausias jo detales.
Grožėkitės savo vaizdu ir aplinka, fotografuokite jį akimis.
Toks vaizdų kūrybos procese leidžia mąstyti ir matyti pozityviai.
Kad galėtumėte džiaugtis aplinka, labai svarbu turėti galimybę joje dalyvauti – priimti ir vertinti bei panaudoti tai, ką tuo metu joje randate: lietų, sniegą ar saulę.
Svarbu susiplanuoti laiką taip, kad galėtumėte be streso, pašalinių minčių, neskaičiuodami minučių joje būti. Tiek, kiek reikės.
Laiko planavimo įgūdis šiandien ypatingai aktualus tiems, kas mokosi ar dirba namuose.
„Mokiniai nenoriai valdo savo laiką – dirbant iš namų sunkiau planuotis, todėl dienos jiems supanašėja į vieną ilgą neaiškų periodą, kuriame ypač sunku atrasti laiko kūrybai“, – pastebėjimais dalinasi Gintarė Urbaitė.
Išbūti lauke nepalankiomis oro sąlygomis žymiai lengviau, kai turi tikslą.
Kai už lango pusto, lyja ar pučia šaltas, stiprus vėjas, atrodo, nesinori kelti kojos iš namų. Tačiau jei susigalvosite sau užduotį / ryšitės fotografuoti lietuje ar sningant, pastebėsite kad lietus fotografuojamiems objektams sukuria dramatišką, dinamišką foną, kuris stipriai, kitu kampu išskiria, išryškina fotografuojamus objektus, daug emocingiau užpildo aplinką.
BUS DAUGIAU. Kadro meno eksperimentai sudėtingomis oro sąlygomis – apie juos Gintarė papasakos jau netrukus.
Nuotraukų autorė Gintarė Urbaitė