Kaip ugdyti bendravimo įgūdžius vaikystėje?

Kaip ugdyti bendravimo įgūdžius vaikystėje?

Žmogus - sociali būtybė, galinti dalintis savo įžvalgomis, norais, patirtimis, lūkesčiais, problemomis. Vieniems tai daryti sekasi geriau ir paprasčiau, kitiems sudėtingiau, tačiau bendravimo įgūdžius galima iš(si)ugdyti. Ir kuo anksčiau pradėsite tai daryti, tuo lengviau įvaldysite šią kompetenciją. Tad kaip ugdyti bendravimo įgūdžius nuo mažumės?

Mokykite kelti klausimus

Bendravimas prasideda nuo kasdieninės komunikacijos. Klausimų kėlimas - tai ne tik būdas gauti atsakymą, bet ir žinojimas kaip tinkamai formuluoti klausimą, kad gautumėte reikiamą informaciją bei pristatytumėte savo poziciją. Mokydami to jau vaikystėje, lavinsite vaikų gebėjimą ne tik reikšti mintis, bet ir dirbti kartu, lengviau integruotis naujoje aplinkoje: darželyje, mokykloje, kieme.

Pasinaudokite konfliktinėmis situacijomis

Matykite konfliktą ne kaip grėsmę, o kaip galimybę. Jeigu vaikas nevaldo savęs susidūręs su vienokia ar kitokia problema, nepulkite stačia galva glaistyti susidariusios situacijos, bet skatinkite vaiką reflektuoti ir garsiai įvardinti problemos priežastis. Atviras bendravimas – geriausia problemų prevencinė priemonė ir tinkamiausias susidariusių konfliktinių situacijų sprendimo būdas.

Atkreipkite dėmesį į neverbalinius ženklus

Tiesus, nuoseklus ir aiškus bendravimas yra suprantamas visiems, tačiau ne kiekvienas asmuo tuo gali pasigirti. Vaikai dažnai negali išreikšti savęs žodžiais, bet savo vidinę būseną atskleidžia išraiškingomis mimikomis, pakitusiu balso tembru ir t.t., neignoruokite šių ženklų, bet stenkitės išsiaiškinti pakitusias vaiko būsenos priežastis. Kalbėdami apie tai su mažaisiais ne tik padėsite jiems nusiraminti, bet ir parodysite, kad nėra nieko „savaime suprantamo“ ir savo emocijas reikia stengtis išreikšti daugumai suprantamu būdu.

Derybų menas

Derybos – tai vienas svarbiausių ir subtiliausių bendravimo elementų, kuris pravers tiek darželyje, tiek siekiant karjeros aukštumų tarptautinėje įmonėje. Norint lavinti šį įgūdį vaikystėje, pakaks paprastų pratimų kasdieninėje aplinkoje, juk derybas su vaikais galite vesti dėl įvairių priežasčių: kambario tvarkymosi, namų darbų, pramogų, laiko kada turima grįžti į namus ir t.t. Derantis visada svarbu nubrėžti taisykles, kuriomis vadovaujatės ir jų nelaužyti. Derybose svarbu aiškiai pozicionuoti save ir kalbėti ne emocijų, o argumentų kalba. Tokia poza išmokys vaikus atsakomybės ir rimto požiūrio derybų atžvilgiu.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad bendravimo įgūdžiai padeda kurti gerus socialinius santykius, ugdytis problemų sprendimo gebėjimus, kurie padeda vaikui komfortabiliau ir užtikrinčiau jaustis naujoje, svetimoje aplinkoje.

X
Prenumerata