Kaip ugdyti vaikų atsakingumą?

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius. Žodžiai, kuriuos ištarus sumažėja erdvės žaidybiškumui, spontaniškumui ir džiaugsmui. Tai tavo pareiga, tu privalai, esi atsakingas – paliepimai, neretai verčiantys susigūžti ir suaugusįjį. Kaip tada šiuos rimtus, privalomus gyvenimo elementus diegti į mažojo pasaulį? Kaip tinkamai ugdyti vaiko atsakomybės jausmą? Čia padėtų platesnis, pozityvesnis atsakomybės suvokimas ir  pirmiausia – paties suaugusiojo.

Įvertinkite savo pačių atsakomybės jausmą 

Neretai būna, kad tėvai ima reikalauti iš savo vaikų daugiau nei patys atliepia, o juk tėvų elgesio pavyzdys yra geriausias mokytojas. Ar pažadėję anksčiau grįžti iš darbo ir surengti sniego gniūžčių karą, tėvai laikosi savo žodžio?  Ar nepiktnaudžiauja vaikui nuolat į rankas įduodami išmanųjį telefoną, kad galėtų ramiai žiūrėti televizorių? Ar neatidėlioja darbų begalę kartų? Visa tai – taip pat atsakomybė.

Pasitikėkite savo vaiku 

Gydytoja psichoterapeutė Aurima Dilienė, remdamasi praktika, akcentuoja, kad šiuolaikiniai tėvai  patys dažnai būna nelinkę perleisti atsakomybių savo vaikams: „Kas iš tikrųjų yra atsakomybė – tai žmogaus jėga, stiprybė, gal tai net galima pavadinti galia. Tai ką aš galiu atlikti ir tai atlieku kokybiškai, ir laiku. Kuo daugiau prisiimu atsakomybių – tuo jaučiuosi tvirtesnis, stipresnis, gal net įtakingesnis.“ Ar kartais neatimate iš savo vaikų jų galios?

Akcentuokite pozityvųjį aspektą 

Pozityvus ir tuo pačiu adekvatus požiūris į vaiko pasiekimus gali stiprinti ne tik tarpusavio ryšį, bet ir ugdyti mažųjų atsakingumo jausmą. Pavyzdžiui, sakykite: „Kaip džiaugiuosi – tu jau paaugai, esi sumanesnis, didesnis, todėl nuo šiol gali pats dėtis daiktus mokyklai / laistyti gėles / šerti augintinį / savarankiškai tvarkytis kambarį. Tikiu, tau tikrai pavyks”.

Leiskite patirti natūralias pasekmes 

Neprisiėmus atsakomybės ir neatlikus savo pareigų vaikams, derėtų leisti patirti susiklosčiusį rezultatą. Pavyzdžiui: „Pamiršai padaryti namų darbus ir gavai neigiamą pažymį? Suprantu ir užjaučiu – tau pikta ir liūdna. Tikiu, kad kitą sykį  pavyks būti atsakingesniam“  arba „Labai gaila, bet pasakos laikas praėjo, kol vyko derybos dėl dantukų valymo. Tikiu, kad rytoj mums pavyks greičiau susitarti ir maloniai paskaitysime“. Nepamirškite, labai svarbu tiksliai fiksuoti lūkestį ir įvardyti pasekmę, tačiau ne mažiau svarbu išreikšti pasitikėjimą savo vaiku ir padrąsinimą.

Apdovanojimai 

Ar verta nuolat dovanomis apipilti žmogų, jei jis tiesiog atliko savo pareigą? Tačiau visi žinome, kaip kartais smagu laukti penktadienio, kai kruopščiai atlikę savaitės darbus, galėsime pasimėgauti malonumais, tarkime, pyragu ir filmu kino teatre? Šeimos susirinkimuose būtų naudinga nutarti, kokios nedidelės linksmybės gali laukti savaitės pabaigoje (kiekvieno atskirai ir visos šeimos), atsakingai atlikus savo suplanuotas pareigas.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad atsakomybės sąvokoje slypi ne tik sunkumo, bet ir labai daug žavesio bei pozityvumo. Savo galios, vertės pajautimas ir puoselėjimas – tai nauda, kurią vaikas gali gauti savarankiškai sutikdamas mažesnius ir didesnius gyvenimo iššūkius, spręsdamas kasdienines problemas. Leiskite jiems mokytis iš savo asmeninės patirties.
 

X
Prenumerata