Klausimas „ką veikti?“ dažnai vasaros atostogų metu išgirstamas iš mokyklinio amžiaus vaikų. Nereikėtų stebėtis, juk nuobodulys yra pats didžiausias vaikų priešas. Suaugusieji turi padėti vaikui susiplanuoti laisvą laiką, nepamiršdami jo „atidėti“ ir paprastam padykinėjimui, tad Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria, kaip užimti vaikus atostogų metu.
Suplanuoti vaiko atostogas ar leisti susiplanuoti pačiam?
Nėra vienareikšmiško atsakymo, kaip geriau vaikams, kai tėvai viską suplanuoja už juos, ar viską palieka vaiko valiai. Kaip ir visur – reikalingas kompromisas. Tėvai turi padėti vaikui susiplanuoti laisvą laiką, bet kartu vaikai turi mokėti ir patys susiplanuoti savo dieną. Planuodami vaikų užimtumą tėvai neretai atkreipia dėmesį į siūlomą neformaliąją ugdomąją veiklą – juk vasaros metu veikia daugybė stovyklų. Svarbu, kad rinkdami stovyklą vaikui, aptartumėte su vaiku jo lūkesčius ir norus, ieškokite kompromiso, kad stovyklai vos prasidėjus, vaikas neašarotų į telefono ragelį, jog nori namo, o Jūsų neaplankytų jausmas, kad beprasmiškai išleidote pinigus. Taigi, stovykla – puikus būdas užimti dalį vaiko atostogų: stovykloje vaikas bus saugus, praplės pažįstamųjų ratą, išmoks naujų dalykų ir kt.
Tinkamiausias metas atsigręžti į gamtą
Laisvas laikas – puikus metas būti daugiau gamtoje. Leiskite vaikui žaisti kieme su draugais, važinėtis dviračiu, riedlente ir pan. Jei Jūsų vaikas dar tokio amžiaus, kad norisi jį prižiūrėti – eikite į lauką kartu. Keliaukite į mišką, prie upės ar ežero, žaiskite lauko žaidimus. Nesitikėkite, kad Jūsų vaikas, kuris tiek mėnesių daugybę laiko praleido uždaroje patalpoje, taps gamtos vaiku. Žavesiu gamta savo vaiką turite uždegti patys, todėl tik būdami kartu su juo ar leisdami jam būti su draugais sužadinsite norą būti kuo daugiau gamtoje. Pakvieskite į svečius vaiko giminaičių, draugų, inicijuokite jų linksmybes gamtoje ir net nepastebėsite, kaip vaikas pats ims prašyti vykti prie upės ar ežero.
Atostogos ir papildomos pajamos – suderinama!
Atostogos – darbas? Kodėl gi ne! Daugelis mokinių vasaros metu svajoja užsidirbti papildomų pinigų – sukurkite vaikui tokią galimybę. Jei vaikas vyresnis, pasidomėkite galimybe jam padirbėti Jūsų darbovietėje, paklausinėkite, gal kaimynai turi papildomo darbo Jūsų vaikui. Juk jis gali pjauti žolę, vedžioti šunis, prižiūrėti vaikus, tvarkyti namus ir pan. Jei vaikas yra tokio amžiaus, kad įsidarbinti jam dar nėra galimybes, susitarkite už ką jis iš Jūsų ar giminaičių galėtų gauti finansinį atlygį – gal padės Jums skinti uogas, seneliams rinkti obuolius ir pan. Sumokėti vaikui už iš anksto sutartą darbą – tai galimybė jam užsidirbti papildomų pinigų, kurie padės ugdyti Jūsų vaiko finansinį raštingumą.
Edukacinės programos naudingos visai šeimai
Atostogos gali virsti geresne mokykla nei vaikai gali įsivaizduoti, o ir tėvai leisdami laiką drauge taip pat praplės savo akiratį. Jei gyvenate mieste, pasidomėkite, tikrai rasite naudingų, neretai nemokamų edukacijų – lankykitės jose. Vis nauja veikla ir vieta stimuliuos Jūsų vaiko žingeidumą, norą pamatyti ir atrasti kažką naujo. Jei tokios galimybės neturite, organizuokite savaitgalines išvykas – lankykite gimtosios šalies pilis, apžiūrėkite draustinius, išbandykite pažintinius takus, apžvalgos bokštus ir t.t. Taip vaikas turės įdomiausias istorijos, geografijos, biologijos pamokas, o Jūs išvykų metu galėsite pabendrauti ir daugiau sužinoti ne tik apie šalį, kurioje gyvenate, bet ir apie savo vaiką, sutvirtinsite ryšį su juo.
Bent dalis vasaros – poilsiui
Svarbiausia atostogų misija – poilsis. Tarp darbų, kelionių ir veiklų nepamirškite pagrindinės atostogų funkcijos – poilsio. Palikite laisvo laiko vaikui be priekaištų, kad jis „nieko“ neveikia. Net nieko neveikimas yra naudingas. Vaikas turi išmokti užsiimti ir pats, todėl nesiūlykite nuolatos užsiimti „kuo nors naudingu“, neverskite eiti skaityti ar veikti tai, kas Jūsų akimis, yra svarbu. Vaikas turi teisę ir pažaisti kompiuterinius žaidimus, ir pažiūrėti filmus, ir pasvajoti. Ypač atlaisvinkite vaiką artėjant mokslo metams, tegul jis atsipalaiduoja prieš naują etapą. Tik visiškai pailsėjęs ir šiek tiek panuobodžiavęs Jūsų vaikas bus motyvuotas rudenį vėl kibti į mokslus.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad suaugusieji neprivalo būti savo vaikų linksmintojais. Žiūrėkite į savo vaiką kaip į asmenybę, įsiklausykite į jo norus ir priimkite sprendimus pasitarę su juo. Tik kalbėdamiesi sutvirtinsite tarpusavio ryšį ir vasaros atostogos Jus suartins bei taps įsimintinos visai šeimai.