Stovyklos poveikį vaikui tyrinėjantys psichologai teigia, kad stovykloje vaikas gali įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, savarankiškumo, išmokti bendrauti. Kitaip tariant, vaikas stovykloje ne tik pailsi, bet ir labiau subręsta.
Kaip vaikui padėti pasirengti stovyklai?
- Kai mamai ar tėčiui kyla mintis apie stovyklą, būtų gerai ilgai nelaukus užsiminti apie tai ir savo vaikui. Atsiklauskite jo nuomonės, leiskite vaikui apsiprasti su šia mintimi, sprendimą dėl stovyklos priimkite kartu su vaiku. Jei su vaikų kalbamasi ir tariamasi iš anksto, jis jausis saugiau.
- Leiskite vaikui dalyvauti renkantis stovyklą, kartu peržiūrėkite stovyklos programas. Jei jūsų ir vaiko nuomonės nesutampa, atvirai kalbėkitės su juo, kodėl vienos ar kitos stovyklos pasirinkimas jums atrodo geresnis.
- Turėkite kantrybės atsakyti į visus vaikui rūpimus klausimus. Stenkitės įsiklausyti į vaiko rūpesčius. Vaikui labai svarbu išgirsti jūsų padrąsinimą: kartais užtenka paprasčiausiai pasakyti, kad jūs esate tikri, jog jis kuo puikiausiai susitvarkys.
- Išklausykite vaiko lūkesčius ir fantazijas apie stovyklą. Stenkitės pakoreguoti tuos lūkesčius,kurie nėra labai realūs. Pavyzdžiui, žinodami, kad stovykloje bus daug įvairaus pobūdžio varžybų, vaikai dažnai įsivaizduoja save visų rungčių nugalėtojais ir tikisi parsivežti daugybę apdovanojimų. Toks stovyklautojas jaus mažiau įtampos ir nusivylimo, jei žinos, kad, tėvų nuomone, varžybose svarbiau dalyvauti, o ne nugalėti; kad tėvai džiaugsis, jei vaikas iš stovyklos grįš gerai pailsėjęs ir smagiai praleidęs laiką. Kalbėkitės su vaiku, kad stovykloje kaip ir bet kur kitur nebus visada tik labai smagu, linksma ir gera, kad kartais galbūt bus ir liūdna, ir pikta, ir nuobodu. Aptarkite įvairias galimas kritines situacijas ir kaip jose reikėtų elgtis.
Ką vertėtų žinoti būsimų stovyklautojų tėvams?
- Tėvai dažnai klausia, kokio amžiaus vaiką geriausia pradėti leisti į stovyklas. Svarbu atsižvelgti į kiekvieno vaiko poreikius, brandumą. Spręsdami, ar jūsų vaikas jau užaugo stovyklai, pamėginkite atsakyti į tokius klausimus:
- Kaip vaikas prisitaiko naujoje aplinkoje?
- Ar lengvai pasilieka su kitais žmonėmis (seneliais, draugų tėvais, pažįstamais, mokytojais ir t. t.)
- Kaip jūsų vaikui sekėsi pritapti darželyje, mokykloje, įvairiuose būreliuose? Kaip jis jaučiasi būryje bendraamžių? Ar yra bendraujantis, greitai randantis bendrų interesų su kitais vaikais?
Kuo vaikas savarankiškesnis, kuo labiau bendraujantis, kuo daugiau jam yra tekę kur nors būti be tėvų, tuo didesnė tikimybė, kad jis pakankamai lengvai išgyvens išsiskyrimą ir sėkmingai prisitaikys stovykloje.
Psichologų tyrimai rodo, kad kuo vaikas jaunesnis, tuo didesnis jam galimas teigiamas stovyklos poveikis, t. y. jaunesnių vaikų tėveliai po stovyklos paprastai pastebi žymiai didesnius vaikų elgesio ir brandumo pokyčius negu paauglių tėvai. Kita vertus, jaunesni vaikai yra jautresni ir lengviau pažeidžiami, todėl labai svarbu, kad pirmoji jų patirtis stovykloje būtų sėkminga.
- Būtų gerai, jei stovyklos pobūdis atitiktų jūsų vaiko poreikius, būdą, asmenines savybes. Tarkime, jei vaikas labai judrus, jam tikriausiai geriau tiktų stovykla, kurioje daug aktyvios veiklos, sporto. Jei vaikas mėgsta fantazuoti ir kurti, gal atsiskleisti jis galėtų kūrybinėje stovykloje. Svarbiausia, rinkdamiesi stovyklą, nepamirškite tartis su savo vaiku!
Stovykla vaikui greičiausiai bus tam tikra savarankiškumo, o tėvams pasitikėjimo savo vaiku pamoka.
Sostinės vaikų ir jaunimo centras 2022-ųjų vasarą rengia vaikams 10 teminių dienos stovyklų.
Daugiau apie jas rasite ↓