Emocinis intelektas daugeliui iš mūsų tėra tik populiari frazė, kuri dažnai skamba, bet nelabai aišku kas po ja slypi. Nemistifikuojant terminų - EQ yra gebėjimas suprasti save ir supančios aplinkos siunčiamus signalus bei adekvačiai į juos reaguoti. Vaikystėje tai ypatingai opi problema, nes mažieji dar tik bando pažinti save ir savo emocijas. Kaip mes, suaugusieji, galėtume jiems padėti?
Įsijauskite į vaiko išgyvenimus
Net jeigu jums atrodo, kad vaikas hiperbolizuoja problemą, o jo liūdesys ar pyktis yra perdėtas, pamėginkite ramiai įsigilinti į vaiko emocijas. Įsijautimas ir suvokimas, ką išgyvena jūsų vaikas, neturi reikšti ir nereiškia, kad jūs sutinkate su tokia vaiko emocijų raiška, tai tik būdas suteikti vaikui palaikymą ir padėti nusiraminti. Emocijoms nurimus bus kur kas paprasčiau kalbėti apie problemas ir kaip jas „deramai“ išgyventi. Taip jūs rodysite pavyzdį kaip svarbu išklausyti ir ugdytis empatiją.
Leiskite rodyti emocijas
Mažieji dažnai negali atskirti savų emocijų nuo savęs „paties“. Priimkite savo vaikų rodomas emocijas, o ne ignoruokite ar neikite pastarąsias. Išsižadėdami vienokių ar kitokių emocijų siunčiame mažiesiems signalą, kad kai kurie jausmai yra gėdingi ir nereikalingi. Tokia pozicija gali padaryti „meškos paslaugą“, kurios dėka vaikai ne tik kad negebės suprasti kaip jie jaučiasi, bet ir gėdysis savo emocinių išgyvenimų.
Išklausykite vaikų jausmus
Dažnai vaikams tereikia galimybės būti išklausytiems. Tuomet vaikai išlies savo nuogąstavimus, nusiramins ir koncentruosis į kitus dalykus. Nereikėtų pamiršti, kad dėmesys ir saugumo pajauta išklausant mažiesiems leis pasijusti svarbiems ir reikalingiems.
Spręskite problemas
Pavykus vaikams nusiraminti, pakalbėkite apie problemas, kurios iššaukė negatyvias emocijas. Iš pradžių kalbėtis apie neigiamų jausmų pliūpsnius ir jų priežastis gali būti sudėtinga. Pralaužti ledus gali padėti ir jūsų inicijuojamas „minčių lietus“. Pasidalinkite savo idėjomis dėl kokių priežasčių jus kankina liūdesys ar nerimas ir kaip su tuo susitvarkote, kas jums padeda; leiskite mažiesiems išklausyti jūsų pasakojimo ir įsiterpti su savuoju. Kai sužinosite problemos priežastį, bus kur kas paprasčiau ją spręsti.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria tėveliams skatinti vaikus patiems ieškoti išeičių iš nelengvų situacijų. Taip bus ugdomas savarankiškumas, problemų sprendimo įgūdis. Mažieji išmoks suvokti save, savo jausmus, o šios kompetencijos leis sklandžiau bendradarbiauti su juos supančia aplinka.
Žymos: seu seu-tevams