Tėvų susirinkimas – būtina kokybiško ugdymo dalis. Deja, daugelis tėvų vengia juos lankyti teisindamiesi, kad viską apie savo vaiką jau žino, yra užsiėmę, pavargę, susirinkimai jiems atrodo nuobodūs ir pan. Kol kas mūsų šalyje dar retai organizuojami trišaliai susirinkimai (pedagogai-tėvai-vaikai), kurie ypač naudingi. Nepaisant to, kokia tėvų susirinkimo forma būtų, pedagogui tai nemenkas iššūkis, todėl Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria, kaip pasiruošti tėvų susirinkimui, kad jis būtų sklandus ir produktyvus.
Kruopščiai planuokite
Norint, kad į susirinkimą ateitų kuo daugiau tėvelių, kruopščiai jį suplanuokite. Gerbkite tėvų laiką ir apie susirinkimą praneškite kuo anksčiau, taip pat jo laikas turėtų būti ne darbo metu. Būtų puiku, jei kviesdami tėvus į susirinkimą, pateiktumėte jiems ir tikslią darbotvarkę, kurios pabaigoje numatykite laisvo laiko tėvų klausimams bei asmeninėms konsultacijoms. Kuo mažiau improvizacijos susirinkimo darbotvarkėje, tuo produktyvesnis jis bus.
Surinkite informaciją
Dažniausiai klasės auklėtojas yra ir vieno ar net kelių dalykų dėstytojas, todėl susirinkimų metu dažnai pasakoja tik apie savo dėstomą discipliną. Nedarykite šios klaidos. Atlikite namų darbus prieš susirinkimą ir susirinkite informaciją apie savo auklėtinius iš kitų dalykų mokytojų. Taip pat galite po kelis dalykų mokytojus pasikviesti į susirinkimus, juk jie taip pat gali suteikti tėveliams labai daug naudingos informacijos apie jų vaikus. Informaciją apie Jūsų klasės auklėtinius paprašykite pateikti ir mokyklos socialinės darbuotojos, psichologės, o apie mokyklos permainas ir perspektyvas informaciją Jums turi pateikti ir mokyklos administracija. Puiku, jei kuris nors administracijos atstovas pats dalyvautų susirinkime, taip tėvams būtų parodyta didesnė pagarba.
Supažindinkite su aplinka
Tėvų susirinkimas – tai proga ne tik sužinoti daugiau apie savo vaiką, bet ir galimybė paanalizuoti jį supančią aplinką. Pakvieskite tėvus prieš susirinkimą pasivaikščioti po mokyklą. Juk labai svarbu, kur vaikas valgo, kokioje salėje sportuoja, aprodykite skaityklą, biblioteką, laisvalaikio zonas ir pan. Supažindinkite tėvus su mokyklos teikiamomis galimybėmis – popamokine veikla, planuojamais renginiais ir kt.
Sušildykite atmosferą
Suplanuokite ne tik patį susirinkimą, bet ir veiklą prieš jį, aplinką. Be jokios abejonės klasė, kurioje vyks susirinkimas, turi būti tvarkinga, parengta darbui. Būtų puiku, jei kėdes sustatytumėte ratu, nes sėdėjimas suoluose įpareigoja ir sukausto žmones. Galima sustumdyti suolus į klasės centrą ir paruošti arbatos. Taip pat paruoškite stendus – juose gali būti iškabinti mokinių darbai, padėkos, juokingos citatos ir pan. Puikiai atmosferą prieš susirinkimą sušildo fotografijų iš klasės gyvenimo prezentacija. Nuotraukos žadina teigiamos emocijas, įkvepia tarpusavio pokalbiui.
Aktualių klausimų aptarimas
Iš anksto numatyta darbotvarkė leis sutaupyti laiko, nes tėvai į susirinkimą ateis su jau susiformavusia nuomone numatytais klausimais. Kalbėkite tiesiai ir aiškiai, ne visi tėvai supranta užuominas. Pradėti kalbėti vertėtų nuo sunkiausių klausimų, nes laikui bėgant tėvų dėmesys blėsta. Pradžioje vertėtų aptarti ugdymo klausimus, vėliau klasės elgesio džiaugsmus ir problemas, tada neformalią veiklą ir kitus einamuosius klausimus. Nekalbėkite monologu, į pokalbį įtraukite ir tėvus, leiskite padiskutuoti, susirinkę žmonės turi jaustis svarbūs ir išklausyti. Tik nepamirškite, kad pokalbio metu svarbu laikytis etikos, nekritikuoti konkretaus vaiko visiems girdint, moderuokite diskusiją, neleiskite tėvams per daug įsikarščiuoti.
Pasikvieskite svečių
Galite į tėvų susirinkimą pakviesti savo srities profesionalą. Tik svečią kvieskitės labai apgalvotai, kad jo atėjimas tikrai būtų naudingas. Pagal klasės poreikį tai gali būti psichologas, vaikų teisių žinovas, universiteto atstovas ir kt. Su svečiu iš anksto aptarkite jo kalbos temą, svarbiausius aspektus. Numatykite laiko tėvų klausimams specialistui. Galite atlikti apklausą, kokio svečio susirinkimo metu tėvai pageidautų. Jei pasisakyti ilgiau norėtų kuris nors iš tėvelių, paprašykite, kad apie tai Jus informuotų iš anksto ir numatykite tai darbotvarkėje, kad susirinkimas per daug neužsitęstų.
Tėvai vis dažniau primena savo vaikams pareigas (o ne tik teises), tačiau kartais yra linkę pamiršti savąsias. Kadangi tėvų pareiga – domėtis vaiko mokymosi rezultatais ir jį supančia aplinka, tai tėvų susirinkimas turėtų tapti prievole, o ne pasirinkimu. Arėjant naujiems mokslo metams Lietuvos vaikų ir jaunimo centras šalies pedagogams primena, kad kuo informatyvesni tėvų susirinkimai bus, tuo daugiau svečių juose sulauksite, todėl kviečia jiems ruoštis atsakingai.
Žymos: seu seu-mokytojams seu-pedagogams